Czy mogę zamontować centralę wentylacyjną Ekozefir w domu z kominkiem?
Oczywiście! Ekozefiry ze sterownikiem Digital umożliwiają bezpieczne współdziałanie instalacji wentylacji mechanicznej z pracą kominka. Przystosowane są do pracy z zarówno zamkniętą jak i otwartą komorą spalania. Odpowiedzialna jest za to funkcja „kominek”, której głównym zadaniem jest utrzymywanie właściwej różnicy ciśnień powietrza, zabezpieczającej przed ulatnianiem się dymu z kominka do pomieszczeń. Ponadto przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów możliwe jest podłączenie do instalacji wentylacji ciepłego powietrza z kominka, w celu zabezpieczenia wymiennika w centrali przed zamarznięciem, oraz ograniczenia mocy nagrzewnicy, znajdującej się w centrali.
Funkcja ta może być wyzwalana z poziomu naściennego sterownika centrali wentylacyjnej, lub za pomocą zewnętrznego sygnału, np. ze sterownika kominka, co pozwala na pełną automatyzację działania funkcji, a użytkownikowi na komfortowy odpoczynek w blasku kominkowych płomieni...
Czy z central Ekozefir trzeba odprowadzać skropliny?
Wszystkie centrale z płytowym wymiennikiem ciepła (krzyżowym lub przeciwprądowym) posiadają odpływ skroplin w dolnej płycie centrali do którego należy podłączyć przewody odprowadzające skropliny.
Czy odpływ skroplin trzeba zasyfonować?
Tak, odpływ skroplin wymaga zastosowania syfonu. Zabezpiecza to przed przedostaniem się zapachów z kanalizacji do powietrza wentylacyjnego. Wymiary syfonów do zastowsowania w centralach Ekozefir zawarte są w instrukcji montażowo-serwisowej.
Czy muszę stosować dodatkowe przepustnice na wyrzutni i czerpni?
Przepustnice na kanałach wyrzutni i czerpni mają zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi powietrza w przypadku okresowego wyłączania centrali. Ich brak może skutkować przedostaniem się ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszceń do środka centrali powodując wykraplanie się wilgoci w miejscach do tego nieprzystosowanych. Szczegolnie zalecamy stosowanie tych przepustnic w przypadku central montowanych na dachu lub nieogrzewanych poddaszach.
Czy do centrali Ekozefir można podłączyć chłodnicę freonową?
Tak, Ekozefiry ze sterownikami Standard oraz Digital posiadają możliwość podłączenia chłodnic freonowych. Sterowane są one sygnałem ON/OFF, czyli załączaniem sprężarki agregatu chłodniczego. Aby lepiej dostosować współpracę chłodnicy z centralą, ważne jest, aby do chłodnicy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza. W tym celu najlepiej podłączyć sygnał załączania chłodnicy ze stykiem ZZPP w centrali co spowoduje przełączenie centrali na uprzednio zaprogramowane parametry (m.in. wydajność centrali dopasowaną do wydajności chłodnicy).
Świeci się dioda filtrów a na wyświetlaczu napis AWARIA CENTRALI, co zrobić?
To znak, że najwyższa pora wymienić filtry. Komunikat ten pojawia się po 360 godzinach od momentu sygnalizacji zabrudzenia filtrów.
Jak często należy zmieniać/czyścić filtry?
Filtry zgrubne (do klasy F5) należy sprawdzać co ok. 3-6 miesięcy pracy centrali. Większość central Ekozefir posiada maty filtracyjne, które po odpowiednim czasie (sygnalizowanym żółtą diodą na sterowniku) należy sprawdzić, jeśli są brudne to wypłukać lub odkurzyć i włożyć z powrotem do centrali, a jeśli są uszkodzone to wymienić na nowe.
Po wykonaniu tej czynności należy skasować sygnalizację zabrudzenia filtrów, w przeciwnym wypadku po 360 godzinach centrala się zatrzyma.