Home / FAQ

FAQ

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zarówno odnośnie nas, naszych produktów jak i ich montażu. Jeżeli jest jeszcze coś o co chciałbyś nas spytać zapraszamy do kontaktu.

O nas

Ekozefir czy Ekoklimax - często te nazwy widnieją razem. Jaka jest różnica?

Ekoklimax-Projekt to założona w 1997 roku firma specjalizująca się w zakresie wentylacji, klimatyzacji, osuszania i nawilżania. Zebrane przez lata doświadczenie zaowocowało powstaniem central wentylacyjnych produkowanych pod marką Ekozefir.

Gdzie odbywa się produkcja central wentylacyjnych Ekozefir?

Centrale wentylacyjne Ekozefir są produktem polskim. Cała produkcja odbywa się w Bydgoszczy w siedzibie firmy Ekoklimax-Projekt.

Gdzie można zobaczyć jak działają Wasze centrale wentylacyjne?

Zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie zainstalowane są pokazowe centrale wentylacyjne. Ich adresy znajdziecie w zakładce "Kontakt".

Chcę kupić Waszą centralę, czy wykonujecie też instalacje?

W grupie Ekozefir mamy zaufanych partnerów zajmujących się instalacjami systemów wentylacji. Zapraszamy do naszych oddziałów, z chęcią pomożemy wybrać instalatora w okolicy, gdzie wykonana ma być inwestycja.
Jako producent - firma Ekozefir skupiamy się wyłącznie na produkcji jak najlepszych central wentylacyjnych.

O centralach wentylacyjnych

Co oznacza pojęcie pozycja pracy centrali?

Centrale mogą być montowane w najróżniejszych miejscach: w pomieszczeniach gospodarczych, na strychach, dachach, w przestrzeniach międzystropowych... Każde z tych miejsc wymaga odpowiedniej pozycji pracy centrali czyli takiej konstrukcji centrali, której wielkość i umieszczenie króćców będzie najkorzystniejsze dla miejsca montażu.

Płaska (centrala podwieszana lub leżąca, króćce po bokach centrali, jeden obok drugiego) Takie centrale mają zmniejszoną wysokość, by móc umieścić je w przestrzeniach międzystropowych. W katalogu oznaczane symbolem "SP".
Uniwersalna (stojąca lub naścienna, wszystkie króćce w górnej klapie) Najczęściej wybierana do montażu na niższych piętrach, gdy kanały trzeba ciągnąć w pionie. Oznaczane symbolem "UP".
Klasyczna (stojąca lub naścienna, króćce po bokach centrali jeden nad drugim) Montowana tam, gdzie kanały prowadzone są w poziomie. Z dodatkową opcją daszka może być montowana na dachu budynku. Oznaczane symbolem "KP" lub "EK".



Jakie stosujecie rodzaje wymiennika? Który wybrać?

Odpowiedni wybór wymiennika ciepła gwarantuje najwyższy komfort. Aby instalacja spełniała swoją rolę i przynosiła największe korzyści proponujemy wybór trzech poniższych wymienników.

Regenerator obrotowy stosowany jest przeważnie w budynkach niemieszkalnych. Cechuje się wysokim poziomem odzysku ciepła. Polecamy do pomieszczeń "czystych" za względu na częściowe mieszanie powietrza nawiewanego z wywiewanym. Nie ulega szronieniu, odzyskuje również wilgoć. W katalogu oznaczane symbolem "RO".
Wymiennik przeciwprądowy precyzyjnie rozdziela powietrze nawiewane od wywiewanego. Cechuje się bardzo wysoką sprawnością odzysku ciepła kosztem większych oporów w porównaniu do wymiennika krzyżowego. W niskich temperaturach stosowane są systemy odszraniające. Oznaczane symbolem "RP".
Wymiennik krzyżowy, tak jak przeciwprądowy, precyzyjnie rozdziela powietrze nawiewane od wywiewanego. W niskich temperaturach stosowane są systemy odszraniające. Oznaczane symbolem "RK".

Jakie wydajności mają centrale wentylacyjne Ekozefir?

W katalogu, w zależności od serii central (pozycji pracy, rodzaju wymiennika), oferujemy Ekozefiry o nominalnej wydajności od 200m3/h do 12000m3/h. Na specjalne zamówienie możemy wykonać jeszcze większe urządzenia.
Wszystkie serie urządzeń z podanymi wydajnościami umieściliśmy na stronie w zakładce "Centrale wentylacyjne".

Czy podane w cenniku ceny zawierają sterowanie?

Wszystkie centrale z odzyskiem ciepła oraz centrale nawiewne, w cenie podstawowej posiadają sterowanie. Rodzaj sterownika jest zależny od rodzaju centrali. Przy każdej serii central w cenniku podane są ikonki informacyjne, m. in. te oznaczające sterowanie centrali.

Nagrzewnice w centralach Ekozefir są wtórne czy wstępne?

Nagrzewnice stanowiące podstawowe wyposażenie Ekozefirów, to nagrzewnice wtórne. Służą one do podgrzania powietrza nawiewanego do obiektu do temperatury zadanej przez użytkownika. Jako opcję można zastosować nagrzewnice wstępne, które mają za zadanie zabezpieczyć wymiennik odzysku przed szronieniem.

Skąd mogę pobrać rysunki central w formacie DWG?

Na stronie każdej z central umieścilismy do pobrania pliki w formacie DWG dla standardowego modelu centrali Ekzoefir. Jeżeli potrzebne są takie pliki dla centrali wentylacyjnej w konkretnej konfiguracji wyposażenia, prosimy skontaktować się z nami.

O realizacji zamówień

Jaki jest czas realizacji zamówienia na centrale wentylacyjne?

Każda z produkowanych przez nas central realizowana jest pod konkretne wymagania klienta, dlatego też z reguły czas ten wynosi do 14 dni kalendarzowych. Należy jednak pamiętać, że elementy niestandardowe, czy np. ingerencja w sterowanie, wydłużają ten czas i jest on określany indywidualnie, w zależności od zakresu zmian. Podczas składania zamówienia poinformujemy w jakim czasie produkty będą gotowe.

Jakie są koszty dostawy central wentylacyjnych?

W przypadku standardowych zamówień to my pokrywamy koszty dostawy. Jeżeli realizujemy specjalne zamówienie na centrale o dużych gabarytach, wtedy kwestię dostawy omawiamy indywidualnie.

O montażu i serwisie

Czy mogę zamontować centralę wentylacyjną Ekozefir w domu z kominkiem?

Oczywiście! Ekozefiry ze sterownikiem Digital umożliwiają bezpieczne współdziałanie instalacji wentylacji mechanicznej z pracą kominka. Przystosowane są do pracy z zarówno zamkniętą jak i otwartą komorą spalania. Odpowiedzialna jest za to funkcja „kominek”, której głównym zadaniem jest utrzymywanie właściwej różnicy ciśnień powietrza, zabezpieczającej przed ulatnianiem się dymu z kominka do pomieszczeń. Ponadto przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów możliwe jest podłączenie do instalacji wentylacji ciepłego powietrza z kominka, w celu zabezpieczenia wymiennika w centrali przed zamarznięciem, oraz ograniczenia mocy nagrzewnicy, znajdującej się w centrali.
Funkcja ta może być wyzwalana z poziomu naściennego sterownika centrali wentylacyjnej, lub za pomocą zewnętrznego sygnału, np. ze sterownika kominka, co pozwala na pełną automatyzację działania funkcji, a użytkownikowi na komfortowy odpoczynek w blasku kominkowych płomieni...

Czy z central Ekozefir trzeba odprowadzać skropliny?

Wszystkie centrale z płytowym wymiennikiem ciepła (krzyżowym lub przeciwprądowym) posiadają odpływ skroplin w dolnej płycie centrali do którego należy podłączyć przewody odprowadzające skropliny.

Czy odpływ skroplin trzeba zasyfonować?

Tak, odpływ skroplin wymaga zastosowania syfonu. Zabezpiecza to przed przedostaniem się zapachów z kanalizacji do powietrza wentylacyjnego. Wymiary syfonów do zastowsowania w centralach Ekozefir zawarte są w instrukcji montażowo-serwisowej.

Czy muszę stosować dodatkowe przepustnice na wyrzutni i czerpni?

Przepustnice na kanałach wyrzutni i czerpni mają zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi powietrza w przypadku okresowego wyłączania centrali. Ich brak może skutkować przedostaniem się ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszceń do środka centrali powodując wykraplanie się wilgoci w miejscach do tego nieprzystosowanych. Szczegolnie zalecamy stosowanie tych przepustnic w przypadku central montowanych na dachu lub nieogrzewanych poddaszach.

Czy do centrali Ekozefir można podłączyć chłodnicę freonową?

Tak, Ekozefiry ze sterownikami Standard oraz Digital posiadają możliwość podłączenia chłodnic freonowych. Sterowane są one sygnałem ON/OFF, czyli załączaniem sprężarki agregatu chłodniczego. Aby lepiej dostosować współpracę chłodnicy z centralą, ważne jest, aby do chłodnicy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza. W tym celu najlepiej podłączyć sygnał załączania chłodnicy ze stykiem ZZPP w centrali co spowoduje przełączenie centrali na uprzednio zaprogramowane parametry (m.in. wydajność centrali dopasowaną do wydajności chłodnicy).

Świeci się dioda filtrów a na wyświetlaczu napis AWARIA CENTRALI, co zrobić?

To znak, że najwyższa pora wymienić filtry. Komunikat ten pojawia się po 360 godzinach od momentu sygnalizacji zabrudzenia filtrów.

Jak często należy zmieniać/czyścić filtry?

Filtry zgrubne (do klasy F5) należy sprawdzać co ok. 3-6 miesięcy pracy centrali. Większość central Ekozefir posiada maty filtracyjne, które po odpowiednim czasie (sygnalizowanym żółtą diodą na sterowniku) należy sprawdzić, jeśli są brudne to wypłukać lub odkurzyć i włożyć z powrotem do centrali, a jeśli są uszkodzone to wymienić na nowe.
Po wykonaniu tej czynności należy skasować sygnalizację zabrudzenia filtrów, w przeciwnym wypadku po 360 godzinach centrala się zatrzyma.